W 2008 roku – z inicjatywy mieszkańców Juszczyna, a w szczególności Romana Guzika i Jerzego Jabconia – został założony zespół „Zbyrcok”, natomiast w 2009 roku jego dziecięca wersja „Zbyrcocek”. Słowo zbyrcok pochodzi z gwary wołoskich górali i oznacza metalowy dzwonek zawieszany na szyi bydła i owiec. Nazwa ta nawiązuje do przeszłości wsi, która słynęła z żywych tradycji pasterskich, ale może też kojarzyć się z misją przyświecającą zespołowi – ratowaniem od zapomnienia i utraty historii, tradycji i kultury ludowej regionu podbabiogórza.
Początki działalności były trudne, ponieważ poza ogromnymi chęciami zespoły nie posiadały niczego. Z pomocą starostwa, sponsorów i Gminy Maków Podhalański udało się wypożyczyć instrumenty muzyczne i zakupić regionalne stroje. Dziś zespoły posiadają własne instrumenty ludowe (np. skrzypce, basy góralkie, heligonki) oraz stroje regionalne, a spotkania i próby są prowadzone co najmniej raz w tygodniu przez doświadczonych instruktorów gry na instrumentach i tańca oraz etnografa. Zbyrcok liczy 30 osób, a Zbyrcocek 50 dzieci – wszyscy oni spotykają się po pracy i szkole, by z radością i „pieśnią na ustach” kultywować rodzinne tradycj.
Za swą działalność zespół otrzymał wiele nagród, m.in. złotą, srebrną i brązową spinkę podczas Góralskich Karnawałów, złotą i srebrną rozetę podczas Sabatowych Bajań, najwyższe miejsca podczas Druzbaccy, Godów Żywieckich i Festiwali Górali Polskich, a także parzenicę góralską za bardzo dobrą prezentację obrzędowości pasterskiej i zrekonstruowanie tradycyjnych stroi Górali Babiogórskich podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ta ostatnia nagroda to największe osiągnięcie zespołu, bowiem Zbyrcok wystąpił tam jako pierwszy i jedyny zespół reprezentujący kulturę Babiorgórzan. Za sprawą ogromnego talentu i ciężkiej pracy członków zespołu Zbyrcok kultura ludowa regionu podbabiogórza stała się dostępna i widoczna dla wszystkich Polaków!