ZAWOJA - Babiogórzanie

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Zawoja to duża wieś stanowiąca siedzibę gminy Zawoja, zamieszkiwaną przez 9046 osób (2016 r.), rozciągającą się na terenie 128 km2 i obejmującą cztery miejscowości podstawowe: Zawoję, Skawicę, Norczak i Markowe Szczawiny. Jej nazwa pochodzi od wołoskiego (*Wołosi to wędrująca grupa etniczna zamieszkująca pierwotnie Półwysep Bałkański, tj. Bułgarię, Rumunię, Mołdawię) słowa zavoi i oznacza las nad rzeką (co odnosiło się do rzeki Skawicy).

Gmina słynie z turystyki górskiej, ponieważ przebiegają przez nią górskie szlaki turystyczne i tematyczne (np. szlak architektury drewnianej, szlak owocowy, ścieżki edukacyjne), a w jej obrębie znajdują się liczne stacje narciarskie, schroniska i pola namiotowe. Na terenie gminy znajduje się też wiele ciekawych zabytków (muzeum, pensjonaty i zabudowania góralskie, skansen, kościoły, klasztor, kapliczki i figurki przydrożne itd.) i organizowane są imprezy plenerowe (np. Wielka Majówka, Babiogórska Jesień, występy lokalnych zespołów ludowych itp.).

Natomiast wieś Zawoja to jedna z najdłuższych wsi w Polsce. Liczy ona około 10 km i rozciąga się od doliny rzeki Skawica, poprzez stoki Pasma Przedbabiogórskiego (Beskid Makowski) i Pasma Babiogórskiego (Beskid Żywiecki), po szczyt Babiej Góry (1725 m n.p.m.). Na jej terenie znajdują się ciekawe atrakcyjne turystyczne, m.in. multimedialne muzeum Centrum Górskie, Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego, Ośrodek Turystyczno-Narciarski, schronisko PTTK, kościół św. Klemensa, klasztor Karmelitów Bosych, dzwonnica, elektrownia wiatrowa. Dużą popularnością cieszy się także kolej linowa wraz z trasą narciarską posiadającą licencję na rozgrywanie zawodów narciarskich.

Udostępnij