SUCHA BESKIDZKA - Babiogórzanie

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Sucha Beskidzka to miasto stanowiące siedzibę powiatu suskiego, zamieszkiwanego przez 84 142 osoby (2016 r.), rozciągającego się na terenie 685 km2 i obejmującego trzy miasta z gromadami: Suchą Beskidzką, Maków Podhalański i Jordanów. Teren powiatu jest górzysty, gdyż obejmuje górskie pasma Beskidów (Beskid Mały, Beskid Makowski i Beskid Żywiecki) i takie szczyty górskie, jak: Babia Góra (1725 m n.p.m.), Polica (1369 m n.p.m.), Jałowiec (1111 m n.p.m.), Czerniawa Sucha (1062 m n.p.m.), Lachów Groń (1045 m n.p.m.) i Koskowa Góra (866 m n.p.m.). Nieomal cały powiat jest gęsto porośnięty lasami i położony w zlewni górnej rzeki Skawa. Szczególnie cenne przyrodniczo obszary są chronione w Babiogórskim Parku Narodowym, Parku Krajobrazowym Beskidu Małego, rezerwacie przyrody Madohora oraz rezerwacie przyrody na Policy im. prof. Z. Klemensiewicza. Natomiast cenne kulturowo zbiory są przechowywane w muzeach, skansenach i izbach regionalnych, a regionalne tradycje są kultywowane przez cały rok podczas rozmaitych wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Miasto Sucha Beskidzka leży w niewielkiej kotlinie na skraju Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego, u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy, a jego powierzchnia wynosi 27,65km². W mieście funkcjonuje wiele szkół, obiektów sportowych, punktów medycznych i budowli sakralnych. Warte zwiedzenia są w szczególności: zamek suski, barokowy park zamkowy, neogotycka oranżeria, Muzeum Ziemi Suskiej, Miejska Galeria Sztuki, zespół klasztorów, a także liczne drewniane dworki i murowane kamienice. Część z nich można zwiedzić w trakcie corocznie organizowanych imprez, np. Dni Ziemi Suskiej, Suskiej Majówki, Dni Muzyki na zamku, Suskich spotkań z folklorem itp. Sucha Beskidzka to także punkt wyjścia czterech szlaków turystycznych w Beskid Mały, Beskid Makowski i Beskid Żywiecki. Ponadto, w mieście wytyczono kilka tras rowerowych.

Udostępnij