STRYSZAWA - Babiogórzanie

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Stryszawa to wieś stanowiąca siedzibę gminy Stryszewa, zamieszkiwaną przez 11 781 osób (2016 r.), rozciągającą się na terenie 113 km2 i obejmującą 8 wsi: Hucisko, Krzeszów, Kuków, Kurów, Lachowice, Pewelka, Stryszawa i Targoszów. Gmina ta słynie m.in. z zabawkarstwa ludowego.

Wieś Stryszawa rozciąga się na terenie 10 km – od doliny potoku Stryszawka (329 m n.p.m.) aż po szczyt Jałowca (1111 m n.p.m.), który należy do Pasma Przedbabiogórskiego, stanowiącego część Beskidu Makowskiego. Na terenie wsi znajdują się: dwie szkoły podstawowe i gimnazjum, Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny, stadion i boisko sportowe, klub LKS Jałowiec Stryszawa, kościół rzymskokatolicki, Gminny Ośrodek Kultury. Jednak przede wszystkim Stryszewa to wieś letniskowa, w której kwitnie agroturystyka i mieszczą się rozmaite zabytki, np. neogotycki kościół z końca IXI wieku, murowana kaplica z 1943 roku, dworek, klasztor, figury przydrożne i pomniki przyrody. Dodatkowo, w kompleksie hotelowym „Beskidzki Raj” znajduje się 25-metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się widok na liczne pasma górskie: Beskid Żywiecki (w tym pasma: Policy, Babiogórskie, Jałowieckie), Gorce, Beskid Makowski, Beskid Śląski, Beskid Mały i Wyżynę Olkuską.

Udostępnij