Region babiogórski to obszar obejmujący stoki Babiej Góry (1725 m n.p.m.) – masywu górskiego leżącego w paśmie Babiogórskim, które z kolei stanowi część Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich, a te położone są w obrębie Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Administracyjnie region ten znajduje się w powiecie suskim, należącym do województwa małopolskiego. Teren Babiej Góry, nazywanej Królową Beskidów Zachodnich, stanowią w przeważającej części lasy, łąki, polany i hale. W niższych partiach regionu są to lasy mieszane (głównie buczyny z udziałem jodły, niewielkie fragmenty jaworzyn, a w dolinach - olszyny), a w wyższych partiach – bory świerkowe. Z kolei ponad górną granicą lasów rozciągają się zarośla kosodrzewiny, a sam szczyt pozbawiony jest roślinnych formacji krzewiastych czy leśnych. Rozległe kompleksy leśne przerywają niekiedy układy roślinności nieleśnej, takie jak: łąki górskie, pastwiska i polany śródleśne. Co ciekawe, tereny nieleśne reprezentują roślinność o charakterze naturalnym (czyli o pierwotnej strukturze i składzie florystycznym, nieulegającym wpływom gospodarki) lub współ naturalnych (czyli o silnie zmienionej strukturze, ale zbudowanej nadal z gatunków rodzimych, a nie wprowadzonych przez człowieka). Na obszarze północnej i południowej strony masywu Babiej Góry, włączając w to szczyt Diablak (1723 m n.p.m.), znajduje się Babiogórski Park Narodowy.
Pod stokami Babiej Góry rozciąga się region podbabiogórski obejmujący Beskid Żywiecki (w tym pasma: Babiogórskie, Jałowieckie, Polic i Podhalańskie), Beskid Makowski i Górną Orawę. Administracyjnie region ten znajduje się:
- w Polsce:
- w województwie małopolskim na terenie:
- powiatu suskiego (obejmujący: stoki północne pasma Babiogórskiego i Polic, pasmo Jałowieckie, pasmo Podhalańskie), w tym:
- m. Sucha Beskidzka (miasto: 1 / powierzchnia: 27 km2 / ludność: 9 372)
- g.-m. Maków Podhalański (miasto: 1 + wsi: 6 / powierzchnia: 109 km2 / ludność: 16 210)
- m. Jordanów (miasto: 1 / powierzchnia: 21 km2 / ludność: 5 371)
- g. Stryszawa (wsi: 8 / powierzchnia: 114 km2 / ludność: 11 819)
- g. Zawoja (wsi: 2 / powierzchnia: 128 km2 / ludność: 9 105)
- g. Budzów (wsi: 6 / powierzchnia: 74 km2 / ludność: 8 902)
- g. Bystra-Sidzina (wsi: 2 / powierzchnia: 81 km2 / ludność: 6 837)
- g. Zembrzyce (wsi: 5 / powierzchnia: 39 km2 / ludność: 5.615)
- powiatu nowotarskiego (obejmujący: stoki południowe pasma babiogórskiego i Polic), w tym:
- g. Jabłonka (wsi: 8 / powierzchnia: 212 km2 / ludność: 18 484)
- g. Lipnica Wielka (wsi: 2 / powierzchnia: 67 km2 / ludność 5 966)
- powiatu wadowickiego (obejmujący: pasmo Makowskie), w tym:
- g. Lanckorona (wsi: 5 / powierzchnia: 40 km2 / ludność: 6 201)
- g. Mucharz (wsi: 6 / powierzchnia: 37 km2 / ludność: 4 068)
- g. Stryszów (wsi: 6 / powierzchnia: 46 km2 / ludność: 6 865)
- w województwie śląskim (stoki zachodnie pasma Babiogórskiego, pasmo Jałowieckie) na terenie:
- powiatu żywieckiego (obejmujący: pasmo Jałowieckie), w tym:
- g. Koszarawa (wsi: 1 / powierzchnia: 32 km2 / ludność: 2 409)
- w Słowacji (obejmujący: Górną Orawę), w tym: 7 wsi.
Podbabiogórze to obszar wyjątkowo atrakcyjny dla turystów ze względu na liczne walory przyrodnicze, antropogeniczne i specjalistyczne. Walory przyrodnicze są dość oczywiste, ponieważ obszar ten ma korzystny mikroklimat i wolne od zanieczyszczeń powietrze. Wyjątkowe widoki, osobliwości przyrody (źródła, wodospady, jaskinie, ogrody botaniczne i zoologiczne, parki) oraz dobrze zorganizowania infrastruktura turystyczna (szlaki turystyczne i tematyczne, pola namiotowe, schroniska, pensjonaty i stacje narciarskie) zachęcają do wędrówek pieszych i rowerowych, a także uprawiania sportów zimowych. Ponadto, na obszarze tym znajduje się wiele zabytków architektonicznych (drewniane zabudowania góralskie, skanseny, kościoły, klasztory, kapliczki) i muzeów, a także organizowane są rozmaite imprezy kulturalne, niejednokrotnie kultywujące regionalne tradycje.