Aktualności
Tegoroczny program Babiogórskiej jesieni oznacza się już numerem 34. Jest to 34 edycja wydarzenia, które co roku cieszy się ogromną popularnością, a wydarzenia przykuwają uwagę wielu zainteresowanych. W tym roku mogliśmy liczyć na różnorodne atrakcje oraz wydarzenia, dzięki którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W ostatni weekend września, bo właśnie wtedy byliśmy świadkami 34 edycji Babiogórskiej jesieni (28-30 września), byliśmy świadkami występu wielu zespołów regionalnych, a także naszych przyjaciół ze Słowacji i Austrii. W piątek odbyła się konferencja naukowa i wernisaż wystawy pokonkursowej (konkurs rzeźby Babiogórskiej). Całe wydarzenie zostało rozpoczęte widowiskowym zejściem owiec z hal, a tuż po tym publikę przywitała grupa dudziarska ze Słowacji. W sobotę, jako główna atrakcja wieczoru, zagrał zespół Enej, który porwał wszystkich obecnych i zapewnił gorącą atmosferę, którą uwieczniła zabawa z zespołem ZGÓRCY. W niedzielę wspólnie bawiliśmy się przy występach zespołów regionalnych, a przy koncercie MEGITZA, tłumy oszalały. Przez cały weekend nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych oraz wielu pokazów i warsztatów opowiadających o regionie Babiogórskim.
Uczestnicy Święta Zabawki w Stryszawie zgromadzili się w tym miejscu już po raz 22. Chęć spopularyzowania lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz promocja folkloru spowodowała, że początkowe dni czerwca były bardzo ciekawe dla uczestników tego wydarzenia. Od 1 do 3 czerwca każdy mógł znaleźć coś dla siebie – atrakcji nie brakowało, zarówno dla starszych, jak i młodszych. Oficjalne otwarcie rozpoczęło Święto Zabawki, a pierwszym wydarzeniem było wręczenie nagród za konkurs na Zabawkę Ludową. Przez cały okres trwania tego wydarzenia, wszyscy mogli spróbować dań regionalnych przygotowanych przez gospodynie z KGW. Atrakcje dla najmłodszych oraz występ bardzo popularnego i uznanego na naszej rodowitej scenie kabaretu, a dokładnie mowa tu o kabarecie Koń Polski, zapewniły rozrywkę dla każdego. Wieńcząc ten cały weekend pełen wrażeń i popularyzowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego, swoje niebanalne umiejętności zaprezentował teatr ognia, który porwał wszystkich w wir niesamowitych wrażeń.
W dniach 28 lipca – 5 sierpnia 2018 roku, odbył się coroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej. Jest to już historyczne wydarzenie na mapie naszego regionu, które cieszy się ogromną popularnością od 1964 roku i zawsze zrzesza wielu chętnych. Głównym sponsorem imprezy była firma Żywiec, a organizatorem atrakcji Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej wraz z Wiślańskim Centrum Kultury. Atrakcje, jakie czekały na uczestników Tygodnia Kultury Beskidzkiej w tym roku, to głównie występy zespołów regionalnych, a także tych z wielu krajów zagranicznych. Mogliśmy być świadkami fenomenalnych występów naszych przyjaciół z Japonii, Indonezji, Włoch, Ukrainy, Macedonii, Turcji, Serbii, Hiszpanii, Bułgarii, Kazachstanu, Indii, Meksyku, Czech i Rumunii. Uczestnicy tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej mogli liczyć ciekawe repertuary i pokazy, a przede wszystkim na zapoznanie się z muzyką i obyczajami innych krajów. Co więcej, na chętnych czekały przeróżne wystawy i potańcówki!